Spiżarnia
Spiżarnia
Utwórz nowe konto

Tradycyjne Przysmaki

Spiżarnia
Spiżarnia

Tradycyjna konfitura z truskawek – tradycja na dzisiejszym stole

Spiżarnia

Tradycyjna konfitura z truskawek gości na polskich stołach od dawien dawna. Choć to jedna z najpopularniejszych konfitur, to często robiona jest niestarannie, trochę na odczepne i „po taniości”. Nic więc dziwnego, że półki w sklepach pełne są wyrobów o nazwie „konfitura z truskawek”, ale po prawdzie jest to raczej byle jaki dżem truskawkowy. Więcej w nim aromatu „identycznego z naturalnym” lub taniego przecieru... np. z jabłek, niż samych truskawek. Nie, domowa konfitura z truskawek nie ma z dżemem truskawkopodobnym nic wspólnego!

Tradycyjna konfitura z truskawek – jak ją ongiś robiono?

Podstawą tradycyjnej, domowej konfitury z truskawek są dobre owoce. Truskawki muszą być dojrzałe, bo wtedy oddają konfiturze całą swą słodycz i aromat. Muszą też być wysokiej jakości: starannie wyselekcjonowane, bo – jak mawiały nasze babcie – „jeśli wrzucisz do garnka chłam, to i chłam wyjmiesz”. Natury się nie oszuka. Jak już mamy wybrane piękne, pachnące truskawki, to wrzucamy je do garnka i zasypujemy cukrem. Cukru wcale nie powinno być dużo: dojrzałe truskawki same w sobie są słodkie – cukier służy przede wszystkim do zakonserwowania wyrobu w naturalny sposób. W trakcie smażenia owoce miesza się powoli drewnianą łyżką, dbając o to, by zachować je w całości. Nie jest to łatwe, bo truskawki to miękkie owoce, ale cierpliwa gospodynie wie, że gra jest warta świeczki. Cóż może bowiem być przyjemniejszego niż otworzenie zimą słoika pełnego czerwonych, pachnących truskawek otulonych odrobiną słodkiej galaretki?

Tradycyjna konfitura z truskawek – jak ona smakuje?

Na to pytanie odpowiedź jest bardzo prosta: jest po prostu pyszna! Pachnąca, mocno owocowa, lekko kwaskowa. Znakomita do porannej bułki drożdżowej z masłem i kawą. Świetna jako dodatek do lodów lub naleśników. Łasuchy zaś dobrze wiedzą, że najlepiej smakuje wyjadana łyżeczką wprost ze słoika. Niebo w gębie!

Zainteresowany? Zapraszamy do zakupu tradycyjnej konfitury z truskawek

 

 

Podaj swój adres e-mail

jeśli chcesz być na bieżąco informowany o nowych produktach oraz zmianach w ofercie