Prawdopodobnie nie ma osoby pełnoletniej, która nie zna pojęcia marihuana. Nie do końca jednak znają jej działanie i właściwości, bowiem nigdy po nią nie sięgnęli. Zwana potoczną trawką, jest popularna wśród młodzieży, ale i dorosłych. Szacuje się, że po tę używkę sięga nawet 1 na 27 mieszkańców Polski. Częściej robią to m.in. Amerykanie i Czesi. Czym jest marihuana oraz jakie ma właściwości, że przyciąga do siebie tak wiele osób? O tym dowiesz się z poniższego opracowania.
Co to jest marihuana?
Produkty marihuany zwane potocznie trawką, określana jest jako „miękki narkotyk”, który nie uzależnia fizycznie jak inne środki psychoaktywne. Zażywana jest w celach odurzających i odczucia haju, ale także w celach medycznych przy pewnej grupie chorych.
https://hemplo.pl/marihuana/medyczna/
Coraz częściej dopuszczana w medycynie, ale i w celach rekreacyjnych. Powoduje uczucie haju poprawiając samopoczucie, działa rozweselająco przez około 2-4 godziny.
Może regulować apetyt, ale i łagodzić skutki wielu chorób. To główne powody, dla których wybierana jest przez szeroką grupę osób zdrowych oraz chorych. Badania pokazują, że sięgnęło po nią już prawie 80 milionów obywateli Unii Europejskiej, a liczba ta stale rośnie.
Z czego wytwarza się marihuanę?
Marihuana jest produktem roślinnym i wytwarza się ją z odpowiednio uprawianych oraz przetwarzanych kwiatów konopi indyjskich. Zanim trafi w formie trawki do swoich użytkowników lub jako lek do przemysłu farmaceutycznego, poddawana jest ścisłej uprawie. Zapewnia się jej odpowiednie warunki wzrostu, a w trakcie kwitnienia, bada i zbiera. Zanim jednak uzyska swą ostateczną formę oraz właściwości, poddawana jest dekarboksylacji (suszeniu lub podgrzaniu).
Marihuany nie wytwarza się z innych odmian konopi (np. włóknistych) bowiem nie zawierają one związków psychoaktywnych.
W jakiej formie występuje marihuana?
Z konopi indyjskich pozyskuje się wiele używek, które posiadają te same właściwości i działanie. Różnić się mogą jedynie formą przyjmowania oraz wyglądem. Sama marihuana to nic innego jak ogólnie dostępna „gandzia”, która przypomina mocno zbite źdźbła trawy. Dokładniej są to wspomniane kwiaty konopi.
Inne produkty mające to samo działanie co marihuana to:
- haszysz – odpowiednio zbierana żywica z konopi indyjskich,
- oleje RSO – ekstrakty z kwiatów konopi indyjskich,
- jointy – mieszanka tytoniu z marihuaną,
- ciastka – potrawy przyrządzane z dodatkiem marihuany.
Co to jest THC (tetrahydrokannabinol)?
Głównym składnikiem marihuany jest właśnie THC, które odpowiada za wszelkie działanie odurzające i psychoaktywne, wywołujące wspomniany już wcześniej haj. To tetrahydrokannabinol i jego wysokie stężenie, odróżnia konopie indyjskie od pozostałych gatunków. Po odpowiednim procesie dekarboksylacji kwiatów konopi, stężenie THC w suszu może osiągnąć nawet 30% (w zależności od odmiany i warunków uprawy). W konopiach siewnych (włóknistych) stężenie THC nie przekracza zwykle 0,2%
THC to jeden z wielu naturalnych i przebadanych kannabinoidów, ale jedyny mający działanie narkotyczne. Oddziaływuje na nasz organizm stymulując układ endokannabinoidowy, a dokładniej receptory CB1 oraz CB2. Więcej na ten temat przeczytasz poniżej.
Skutki palenia i możliwe uzależnienie
Marihuana to miękki narkotyk, który wywołuje skutki uboczne, ale może prowadzić również do uzależnienia. Proces ten jednak jest inny, niż w przypadku ciężkich narkotyków jak opioidy, które potrafią uzależnić już po przyjęciu pierwszej dawki. Istotne znaczenie mają tutaj również cechy indywidualne organizmu.
W przypadku skutków ubocznych można podzielić je na dwa typy: skutki uboczne wprost po zażyciu oraz skutki uboczne długotrwałego palenia marihuany, które omówiliśmy już we wspomnianym opracowaniu. Nie są to jednak skutki, które odczuwać będzie każdy.
Skutkami ubocznymi wprost po zażyciu mogą być: kaszel, podrażnienia, przekrwione gałki oczne, wzrost ciśnienia, zmęczenie.
Pozostaje pytanie, czy można się uzależnić od marihuany? Oczywiście, dlatego również temu zagadnieniu poświęciliśmy odrębny artykuł. Jest to jednak inny typ działania, niż w przypadku cięższych narkotyków, które uzależniają głownie fizycznie. Tutaj uzależnienie może być wywołane na tle psychicznym oraz społecznym.
Marihuana i przepisy prawne
Ze względu na swoje psychoaktywne właściwości i niepożądane działanie na organizm, marihuana w Polsce w celach rekreacyjnych pozostaje nielegalna. Mówi o tym Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z 2005 roku. Za uprawę, posiadanie i handel produktami z konopii indyjskich (zawierających THC), grożą kary finansowe oraz kara więzienia.
Obecnie na potrzeby leczenia chorób i łagodzenia ich skutków/objawów, dopuszcza się do obrotu marihuanę medyczną. Wypisana może być ona na receptę przez lekarza prowadzącego przy łagodzeniu i leczeniu chorób, o których wspomniano wyżej. Nabyć ją można w aptece, gdzie zawartość THC i CBD oraz dawki, dostosowuje się do konkretnej terapii. Jej koszt waha się w przedziale około 60-70 zł za 1g. Każde inne źródło traktuje się jako nielegalne.
W Polsce od kilku lat aktywnie działają organizacje na rzecz legalizacji konopi indyjskich i marihuany. Składane są petycję oraz projekty, które być może w przyszłości pozwolą na posiadanie choćby niewielkich ilości „trawki” na własny użytek.
W wielu innych krajach powoli przełamuje się stereotyp, jedynie szkodliwego wpływu marihuany na organizm. Wiele stanów Ameryki, zmieniło swoje prawo i ostatecznie ją zalegalizowało. Nie wykluczone, że w ślad za nimi, pójdą kolejne Państwa, w tym także Unii Europejskiej jak Polska.
Znacznie niebezpieczniejsze są wszelkie narkotyki syntetyczne o niewiadomym składzie i pochodzeniu, jak chociażby dopalacze.