Branża spożywcza w Polsce wciąż rośnie. Obroty w handlu hurtowym i detalicznym przyhamowały na chwilę na początku pandemii. Chwilę później wróciły do normy i zaczęły rosnąć. Sytuacji nie powstrzymał nawet zakaz handlu w niedzielę. Duże sieci detaliczne szybko znalazły sposób na obejście nowych przepisów. Za wzrost obrotów z pewnością w jakiejś części odpowiedzialna jest inflacja. Mimo to widać, że ta gałąź gospodarki nieźle sobie radzi także w kryzysie. Przedstawiciele branży wskazują jednak na problem z pandemią niezwiązany. Chodzi o brak chętnych do pracy.
Branża spożywcza — praca dla każdego
Jak wiele branż, tak i spożywczą dopadł problem dużej ilości wakatów. Firmy rekrutują, choć rynek pracy należy do pracownika. Rosną zarobki, wraz z nimi ceny produktów. Mimo to rynek nie hamuje. Branża spożywcza notuje kolejne wzrosty obrotów. Warto tu jednak zwrócić uwagę, że to bardzo rozbudowany segment rynku. W jego skład wchodzi produkcja i przemysł rolny, przetwórstwo spożywcze oraz handel. Problem z brakiem pracowników zgłaszają przedstawiciele większości firm. Należy dodatkowo pamiętać, że branżę zasilają też przedstawiciele innych zawodów. To kierowcy, logistycy, czy księgowi.
Praca na produkcji w branży spożywczej
Producenci żywności od dawna borykają się z problemem stałej kadry pracowniczej. Problemy zaczynają się już na etapie gospodarstw rolnych i sadowniczych. Przez wiele lat braki kadrowe starano się uzupełniać pracownikami sezonowymi zza granicy. Wakaty w innych branżach skusiły jednak wielu obcokrajowców do zmiany systemu i rodzaju pracy. W gospodarstwach brakuje pracowników. W sadach w wielu przypadkach nie udaje się zebrać wszystkich owoców. Mimo to w skupach ustawiają się kolejki producentów. Towar trafia do przetwórni, skąd kierowany jest już na konsumencki rynek hurtowy.
Hurtowy i detaliczny rynek spożywczy
Handel hurtowy i detaliczny w branży spożywczej to w dalszym ciągu prężny rynek. Rosnący i mający w perspektywie stały rozwój. Każda firma z branży ma jeden cel. Sprzedawać. Trudno się dziwić. Wszak to idea prowadzenia działalności. Im więcej towaru trafi do konsumentów, tym większy zysk zanotuje producent. Sprzyja temu wciąż rosnąca konsumpcja. Klienci chętnie wydają pieniądze, trzeba im jedynie dostarczyć dobry produkt. I tu wiele firm z branży spożywczej spotyka rozczarowanie. Są w stanie zapewnić duże moce produkcyjne, brakuje jednak rąk do pracy w sprzedaży. Dzieje się tak już na etapie przedsiębiorstw przetwórstwa spożywczego. Zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych wciąż rośnie.
Praca dla Przedstawiciela Handlowego — czy to się opłaca?
Praca przedstawiciela handlowego nigdy nie należała do najłatwiejszych. To wieczna gonitwa. Bezpośredni kontakt z klientami hurtowymi i detalicznymi ma jednak swoje plusy. To praca chętnie wykonywana. Charakteryzuje się dynamiką, inwencją i ambicją. Czy w terenie, przy telefonie, czy komputerze, wymaga dużego zaangażowania czasowego. Rekompensatą jest tu wysokość wynagrodzenia. Atrakcyjna pensja przedstawiciela handlowego wciąż sprowadza do tego zawodu nowych pracowników. Zwłaszcza że warunki pracy w ostatnich latach mocno się poprawiły. Wpływ na to ma postęp technologiczny. Nowoczesne systemy zamówień pozwalają w dużej części zautomatyzować proces. Nowoczesny przedstawiciel handlowy zna wszystkich swoich klientów. Interesy jednak załatwia też przez telefon i online. To ogromna oszczędność czasu. A czas to pieniądz.
Ile zarabia Przedstawiciel Handlowy w branży spożywczej?
To ile zarabia przedstawiciel handlowy w branży spożywczej, zależy najczęściej od niego samego. Dolną granicą jest gwarantowana najniższa pensja krajowa. Górnego limitu nie ma. Widać to wyraźnie w ofertach pracy w portalu GoWork.pl – https://www.gowork.pl/praca/przedstawiciel-handlowy;st . Rekrutacje w branży spożywczej przyciągają zarówno adeptów zawodu, jak i doświadczonych handlowców. Podczas negocjacji umowy warto zwrócić uwagę na warunki zatrudnienia i wynagrodzenie. Często jest to podstawa w stałej kwocie i prowizja od sprzedaży. Wiele firm nagradza dodatkowymi premiami generowanie dużego obrotu z klientami. Do tego dochodzą benefity, jakimi kuszą pracodawcy. Prywatna, darmowa opieka medyczna oraz dopłaty do karnetów rodzinnych stały się już standardem. Nie dziwią też darmowe szkolenia podnoszące kompetencje zawodowe. To dobra metoda na przyciągnięcie do zawodu młodych i energicznych kandydatów. Zwłaszcza że już od samego początku można tu świetnie zarobić. Obrotny przedstawiciel handlowy bez problemu osiąga wynagrodzenie na poziomie 5-10 tys. złotych.
Przedstawiciel Handlowy — jak znaleźć dobrą pracę?
Dobra praca dla przedstawiciela handlowego to podstawa jego rozwoju. Co za tym idzie, także i wynagrodzenia. Możliwości współpracy z producentami generuje rynek. Praca dla przedstawiciela handlowego jest ponadto dostępna niemal w każdej branży. Przy wyborze pracodawcy dobrze jest kierować się własnymi predyspozycjami. Jeśli bowiem nie znamy konkretnej branży, początki mogą być nieco trudniejsze. Wraz z nabytym doświadczeniem otwierają się kolejne możliwości. Często jest to poszerzenie rynku, zmiana stanowiska lub wręcz pracy. Na początek warto jednak zacząć u podstaw. Znaleźć właściwego pracodawcę. Warto korzystać ze sprawdzonych źródeł. Pracę dla Przedstawiciela Handlowego oferuje portal GoWork. Pod tym linkiem – https://www.gowork.pl/praca/przedstawiciel-handlowy;st każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. Kandydat do pracy otrzymuje tu aktualne oferty zatrudnienia od sprawdzonych pracodawców. To zweryfikowane ogłoszenia dla Przedstawicieli Handlowych poszukujących pracy. Kandydat może zapoznać się z opiniami o firmie. Wielu zatrudniających od razu ujawnia kwotę miesięcznego wynagrodzenia.