Najem krótkoterminowy – zasady
Pod względem formy krótkoterminowy wynajem mieszkań nie różni się zbytnio od tradycyjnego wynajmu. Umowa najmu musi po prostu zawierać określoną liczbę dni uzgodnioną z najemcą. Oczywiście nie można zapomnieć o dokładnym sprecyzowaniu warunków wynajmu i pobraniu kaucji na poczet zniszczeń. W przypadku najmu krótkoterminowego media się nie liczą. Ich opłaty są wliczone w wyższy czynsz.
W przypadku korzystania z usługi pośrednictwa online obowiązywać będą oczywiście inne warunki. Zarówno Airbnb, jak i Booking mają swoje własne zasady rozliczania zysków z wynajmu – szczegóły znajdziesz w zasadach. Dodatkowo należy mieć na uwadze coraz powszechniejsze wymogi dotyczące opodatkowania i rejestracji działalności najemców. Urząd skarbowy często przypisuje zyski z wynajmu krótkoterminowego… prowadzeniu działalności. P
Najem krótkoterminowy – zalety i wady
Wynajem krótkoterminowy daje dużą swobodę w zarządzaniu nieruchomościami. Właściciel może korzystać z mieszkania na przykład tam na wakacje lub podzielić się z rodziną. To atrakcyjne rozwiązanie, zwłaszcza gdy mówimy o apartamentach zlokalizowanych w miejscach turystycznych. Elastyczność dotyczy również kwestii związanych ze sprzedażą. Właściciel może w każdej chwili podjąć decyzję o sprzedaży swojej nieruchomości, ponieważ nie jest związany żadną umową z najemcą.
Często zdarza się, że w przypadku najmu długoterminowego wynajmujący długo nie patrzy na mieszkanie. Wielu właścicieli nie odczuwa potrzeby „dbania” o stan lokalu, gdy najemcy płacą na czas i nie zgłaszają poważnych wad. Takie podejście może jednak prowadzić do przykrych rozczarowań, gdyż po miesiącach pozornie dobrej współpracy konieczny okazuje się mniej lub bardziej kosztowny remont. Dbamy o mieszkanie przy wynajmie na kilka dni. Dzięki temu możemy stale radzić sobie ze stratami i zapewniać najwyższe możliwe standardy.
Najem krótkoterminowy – podatki
Wynajem krótkoterminowy uważany jest za działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza to odpłatna działalność usługowa prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Jednak ciągłość działalności gospodarczej nie wyklucza jedynie sezonowości. Dlatego najem krótkoterminowy powinien być rejestrowany, a wszelkie konsekwencje należy uwzględniać w prowadzonych czynnościach. Gdy nie wynajmujemy przez kilka dni, można by pomyśleć, że czynsz nie ma nic wspólnego z działalnością gospodarczą, ale np. wynajęliśmy turystom dom na trzy tygodnie i tyle. W tym kontekście nasze działania są sporadyczne i niezorganizowane. Dodatkowo przez resztę roku albo nie wynajmujemy domu, albo nie wynajmujemy go na długoterminową umowę najmu. Dochody z najmu mogą wówczas podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5%.